APC SMX120BP Smart-UPS X 120V RM 4U Extended Runtime Battery Cabinet 1200VAh -Refurb
APC Smart-UPS X 120V RM 4U External Battery Pack
Model: SMX120BP
External Battery Pack
Compatible with Select APC Smart-UPS X Systems
New Batteries, Refurbished Cabinet
1 Year Warranty
In stock
Manufacturer: APC
Model Description:
 APC Smart-UPS X 120V RM 4U External Battery Pack. Compatible with select APC Smart UPS X UPS models.
Condition:
Refurbished battery cabinet with new batteries
Part Number:
SMX120BP
Warranty: 1 Year Full Replacement Warranty
APC Smart-UPS X 120V RM 4U External Battery Pack SMX120BP - User's Manual
Main:
Product or Component Type
Battery
Number of Rack Unit
4U
Battery Type
Lead-Acid battery
Batteries & Runtime:
Battery Blocks per String
10
Device Mounting
Enclosed Battery Cartridge
Included Battery Modules
0
Battery Slots Empty
0
RBC Quantity
2
Battery Voltage
120V
Replacement Battery
APCRBC143
APCRBC143US
Physical:
Color
Black
Height
17.01 in (43.2 cm)
Width
7.01 in (17.8 cm)
Depth
19.02 in (48.3 cm)
Net Weight
134.28 lb(US) (60.91 kg)
Mounting Mode
Rack-mounted
Environmental:
Ambient Air Temperature for Operation
32…104 °F (0…40 °C)
Relative Humidity
0…95%
Operating Altitude
0...10000 ft
Ambient Air Temperature for Storage
5…113 °F (-15…45 °C)
Storage Relative Humidity
0…95%