Liebert GXT3 1500VA 1350W Double Conversion UPS GVG3-1500RT120 TAA Compliant - Refurbished
Liebert GXT3 1500VA 1350W RM 2U
Model: GVG3-1500RT120 - TAA Compliant
Input: NEMA 5-15P (120V - 15A)
Output: (6) NEMA 5-15R
Online Double Conversion UPS - Sinewave Output
New batteries, Refurbished UPS
1 Year Warranty Included
Back Order
Manufacturer: Liebert
Model:
 Liebert GXT3 1500VA 1350W RM 2U, 120V, 30A - TAA Compliant version
Condition:
New batteries, refurbished UPS
Part Number:
GVG3-1500RT120 (TAA)
Maximum output: 1350W / 1500VA
Typical backup time
at half load: 11 minutes (675 Watts)
Typical backup time
at full load: 4 minutes (1350 Watts)
Warranty:
1 year full replacement warranty
Includes: (1) GVG3-1500RT120 UPS - No additional accessories are included
Liebert GXT3 1500VA 1350W RM 2U GVG3-1500RT120 TAA Compliant - User's Manual
GVG3-1500RT120 - Liebert GXT3 1500VA Specifications:
Output:
Voltage
110/115/120/127VAC (user-configurable); ±3%
Waveform
Sine wave
Output Connections
(6) NEMA 5-15R
Input:
Voltage Range
120VAC nominal; variable based on output load
Frequency
40Hz ~ 70Hz; Auto Sensing
Input Connection Type
NEMA 5-15P
Cord Length
10 feet (3.04 meters)
Batteries and Runtime:
Recharge Time
6 Hours to 90% capacity after full discharge with 100% load till UPS auto-shutdown
Typical backup time at half load
11 minutes (675 Watts)
Typical backup time at full load
4 minutes (1350 Watts)
Communications and Management:
Interface port
USB
Available Slot Interface Quantity
1
Physical:
Maximum Height
3.4 inches (85 mm)
Maximum Width
16.9 inches (430 mm)
Maximum Depth
19.7 inches (497 mm)
Net weight
48.5 lbs. (22 kg)
Rack Height
2U
Agency:
Safety
UL 1778, cUL Listed
RFI/EMI
FCC Part 15, Class A=CISPR22 Class B
Surge Immunity
IEC 62040-2 2nd Ed
Transportation
ISTA Procedure 1A